Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMedialny kongres kultury

Medialny kongres kultury

Dodano:
Medialny kongres kultury

Człowiek w teatrze mediów” - to temat trzeciego Szkolnego Kongresu Kultury w Zespole Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie. Gościem był Krzysztof Zanussi. 

Człowiek w teatrze mediów” - to temat trzeciego Szkolnego Kongresu Kultury w Zespole Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie. Gościem był Krzysztof Zanussi. 

- Kongres zrodził się z dnia humanisty, który obchodziliśmy w szkole – wyjaśnił Janusz Kamiński, dyrektor ZSGE. - Uchodzimy za szkołę techniczną, dlatego chcemy przełamać to wrażenie.

Każdy kongres ma temat i głównego bohatera. W pierwszej edycji był to Jan Ryszard Kurylczyk, inżynier i humanista, w drugiej - Janina Perathoner, była nauczycielka w tej szkole, konińska pisarka. Na trzeci kongres kultury przybył do konińskiego”Górnika” reżyser Krzysztof Zanussi, który chętnie dzielił się z uczniami swoimi refleksjami na temat nowych mediów, ich wykorzystania, wpływu na rzeczywistość. Mówił także o swojej twórczej drodze, od fizyka do filmowca. Zachęcał uczniów, żeby byli oryginalni, poszukali niszy, nie zawsze szli tam, gdzie większość, ale szukali własnej drogi. - Dobrze być w awangardzie. Dojrzałość człowieka polega na tym, że się wybija z tłumu – zachęcał młodych ludzi. - Namawiam, żeby wybierać, oglądać wybitne filmy, czytać wybitne książki.

Mówił jak broni się przed nowymi mediami, przed internetem, który dla młodych ludzi oznacza jedyny kontakt ze światem. Statystyki dotyczące korzystania z tej formy przekazu zaprezentował Marcin Olejniczak, socjolog kultury, który na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród około 150 – osobowej grupy uczniów zbadał jak korzystają z internetu, w jakim celu i w jakim czasie. Wyniki potwierdziły, że to nowy, ale dla obecnego młodego pokolenia najważniejszy sposób komunikacji, zbierania informacji, spędzania wolnego czasu.- Mieliśmy pokolenie ludzi oczytanych, mamy pokolenie ludzi opatrzonych – powiedział socjolog.

Kongres w części teoretycznej zakończyła debata przedstawicieli świata kultury i mediów „Nowe media – wolność czy dowolność”. Podsumowaniem był film Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne”, poprzedzony spotkaniem z reżyserem w kinie Centrum.  

Szkolny kongres kultury
DSC01668
DSC01670
DSC01673
DSC01674
DSC01675
DSC01676
DSC01677
DSC01678
DSC01683
DSC01685
DSC01686
DSC01689
DSC01691
DSC01692
DSC01695
DSC01697
DSC01708
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole